Wsłuchując się w potrzeby głuchych
Głuchota jest częścią tożsamości osoby niesłyszącej. Dlatego bardzo ważne jest przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji osób głuchych. Należy też zapewnić osobom niesłyszącym możliwość szerokiej partycypacji w życiu społecznym. Uczestnicy konferencji podzielą się i wysłuchają prelekcji na temat funkcjonujących rozwiązań prawnych i innowacji technologicznych ułatwiających życie osobom głuchym w krajach uczestniczących w projekcie. Dlatego tematyka konferencji obejmować będzie cztery panele tematyczne a) prawo i partycypacja społeczna osób głuchych b) media środowiskowe c) wykorzystanie języka migowego z wykorzystaniem nowych technologii d) przeszłość i obecne trendy w kształceniu osób niesłyszących.
Dobór paneli tematycznych podyktowany jest koniecznością zapewnienia osobom niesłyszącym prawa do komunikowania się językiem migowym, równym dostępem osób głuchych do pomocy medycznej oraz wszelkich dóbr kultury. Pociąga to za sobą konieczność wprowadzania rozwiązań technologicznych i systemowych, które pozwolą osobom głuchym w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Szeroki udział różnych grup społecznych w życiu społecznym skutecznie przeciwdziała rozwojowi totalitarnych rządów.
Partnerzy projektu stanowią organizacje z trzech krajów Grupy Wyszehradzkiej. Polska, Słowacja oraz Węgry stanowią blok różnych państw, które łączy jednak podobny stopień rozwoju społeczno-ekonomicznego oraz doświadczenie systemów totalitarnych XX wieku. Kraje te przystąpiły do Unii Europejskiej 10 lat temu i przeszły okres dostosowywania swojego prawodawstwa i rozwiązań systemowych do wymogów Unii Europejskiej (UE). Serbia i Czarnogóra mają również za sobą totalitarną przeszłość. Obecnie jednak aspirują do przystąpienia do UE. Tym samym, są w trakcie dostosowywania prawa do standardów obowiązujących wszystkich członków Wspólnoty. Dlatego wspólna konferencja ma uzasadnienie i jest cenną inicjatywą.