Informacje o projekcie ”Międzypokoleniowe Mosty Doliny Popradu”
Projekt pn.”Międzypokoleniowe Mosty Doliny Popradu” realizowany przez Fundację Rozwoju Regionalnego VIRIBUS UNITIS w partnerstwie z organizacją ze Słowacji „Centrum voľného času” finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg Polska - Słowacja 2021 - 2027.
Nr projektu: INT/PO/I/0002
Okres realizacji projektu: listopad 2024 r. - październik 2025 r.
Miejsce realizacji: obszar pogranicza leżący w dolinie Popradu, tj. powiat nowosądecki oraz rejon Starej Lubovni ( Krynica - Zdrój, Rytro, Piwniczna, Stary Sącz, Stara Lubowna, Wyżne Rużbachy, Podoliniec
Strona internetowa programu: www.plsk.eu
Cele szczegółowe projektu:
1. Rozwijanie transgranicznych więzi społecznych. Cel realizowany będzie poprzez turystykę międzypokoleniową oraz działania z zakresu transgranicznej edukacji ekologicznej: Zorganizowanie pięciu rajdów turystycznych skierowanych głównie do seniorów i młodzieży oraz uchodźców z Ukrainy, promujących ekologie, lokalne atrakcje turystyczne, historię i kulturę regionu .
2. Wzmacnianie transgranicznej tożsamości regionalnej poprzez pogadanki i spotkania integracyjne Cel realizowany będzie w oparciu o opracowanie w formie materiałów filmowych 12 "Pogadanek regionalnych" dotyczących dziedzictwa kulturowego, historii atrakcji turystycznych pogranicza. Na kanwie opracowanych pogadanek odbędzie się 5 tematycznych spotkań integracyjnych, które będą formą wymiany wiedzy i doświadczenia uczestników
3. Integracja międzypokoleniowa na obszarze transgranicznym i jej promocja poprzez Pogadanki o charakterze historycznym i turystycznym oraz 5 tematycznych spotkań integracyjnych oraz imprezy sportowe
Projekt obejmuje różnorodne działania promujące historię, kulturę i aktywność fizyczną w kontekście transgranicznym:
I. Pogadanki historyczno-krajoznawcze
Będą prowadzone w lekkiej, humorystycznej formie przez ekspertów, często w otoczeniu opisywanych miejsc. Każda pogadanka zostanie sfilmowana i udostępniona online. Tematy obejmą historię, dziedzictwo kulturowe, warunki naturalne, turystykę, kuchnię regionalną i etnografię. Będą one prezentowane na spotkaniach integracyjnych i dostępne na stronie internetowej lub kanale filmowym.
II. Tematyczne spotkania integracyjne
Odbędzie się 5 spotkań (2 w Polsce, 3 na Słowacji) z projekcją pogadanek, dyskusją i debatą. Spotkania będą równocześnie transmitowane online, z tłumaczeniem. Przewidywana liczba uczestników: 200 osób. Zapewniony będzie serwis kawowy. Promocja obejmie plakaty, zaproszenia, stronę internetową i YouTube.
III. Międzynarodowe zawody w Boccia
Sportowa rywalizacja integracyjna, w której udział weźmie 60 osób. Bocce to gra odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych, rozwijająca umiejętności społeczne i strategiczne.
Czas trwania: 6 godzin.
IV. Zawody Nordic Walking
Szybki marsz z kijkami angażujący całe ciało. Otwarty dla osób w różnym wieku i kondycji. Liczba uczestników: 120. Czas trwania: 8 godzin.
V. Canicross – bieg z psami
Bieg przełajowy z psami z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Alternatywnie uczestnicy mogą spacerować („Canitrekking”).
Liczba uczestników: 80.
Czas trwania: 8 godzin.
Promocja obejmuje filmy reklamowe, banery, nadruki na numerach startowych i gadżetach.
VI. Rajdy turystyczne
Pięć jednodniowych rajdów dla seniorów, młodzieży i uchodźców z Ukrainy, połączonych z e - koedukacją i poznawaniem lokalnej kultury. Program obejmuje wędrówki z przewodnikiem, wykłady o ekologii i historii, warsztaty praktyczne, ognisko oraz degustację herbat ziołowych.
Liczba uczestników: 250.